A Letter to the Woman

January 2, 2007

Yes, you remember,

You certainly remember

The way I listened

Standing at the wall

As you walked to and fro about the chamber

Reproving me

With bitter words and all.

 

You said

That it was time we’d parted,

And that my reckless life,

For you, was an ordeal,

And it was time a new life you had started

While  I was fated

To go rolling downhill.

 

My love!

You didn’t care for me, no doubt.

You weren’t aware of the fact that I

Was like a ruined horse, amidst the crowd,

Spurred by a dashing rider, flashing by.

 

You didn’t know

That I was all a-smoke,

And in my life, turned wholly upside-down ,

I was in misery,   downhearted, broke,

Because I didn’t see  which way we were bound.

 

When face to face

We cannot see the face.

We should step back  for better observation.

For when  the ocean boils and wails

The ship is in a sorry situation.

 

The world  is but a ship!

But all at once,

Someone, in search of better  life and glory,

Has  turned it, gracefully,  taking his chance,

Into the hub of storm  and flurry.

 

Well,  which of us

On board a mighty boat

Has never brawled nor barfed nor fallen down?

There are not many of them that will not

Despair when they’re about to drown.

 

Me,  too,

To loud hue and cry,

But knowing well what I was doing

Went down to the hold where  I

Might keep away from scenes of spewing.

 

‘Hold’ was a Russian pub

Where I

Drank,   listening to the loud bicker,

I tried to stop my  worries by

Just drowning myself in liquor.

 

My love!

I worried  you, oh my!

Your tired eyes revealed dejection,

I didn’t hide from you that I

Had spent my life in altercation.

 

You didn’t know

That I was all a-smoke,

And in my life, turned wholly upside-down,

I was in misery, downhearted, broke,

Because I didn’t see 

Which way we were bound.

 

 ESENIN

Advertisements

PUSHKINI

January 2, 2007

Ne kemi kohe qe nuk flasim
Por sjemi ndare pergjithmone
Ne qe te dy kerkojme castin
Qe te harrojme zenken tone.

Ky zemerim prej femije
Nuk me le nje cast te qete
Nga malli i madh i dashurise
Ti lozonjare me vjen vete
Kur zemerohesh ti me mua
Edhe me shume une te dua
Se dhe me teper nga shikimi
Te paska hije zemerimi.

* * *
Sa ju kam dashur!Ndoshta dashuria
Nuk eshte shuar krejt ne shpirtin tim..
Po une sdua qe prej dhimbjeve te mia
Te ngryseni serish ne deshperim

I heshtu e pa shprese u pervelova
Me ndrojtje e xhelozi dhe mall per ju…
Po kaq me dliresi ju dashurova
Sa,ah,ju dashte tjeter kush keshtu!

* * *
Une ju kam dashur:ndoshta dashuria
Ne shpirtin tim akoma nuk u shua
Por sdua qe tju kap ju merzia;
Tju pikelloj tani,jo,kurre sdua.

Ju desha heshtur fare dhe pa shprese
Munduar nga zilia,sjua thashe….
Ju desha aq sinqerisht e aq me bese
Sa dhente zoti nje tjeter kaq ju dashte.

http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?s=&threadid=11626

PA TITULL

January 2, 2007

Life – a lie with charming sadness
That is where lies her strength
And with her rought hand,
She writes the word of fate.

Always, when I close my eyes,
I say, ‘Touch your heart and see,
Life – a lie, but even She sometimes
Adorns a lie with joys.

Turn your face to greying sky,
Telling fortune by the moon,
Calm, mortal, and do not ask
The truth you do not need.’

It’s good in the bird-cherry tree storm
To think that life is fated way.
Let my easy lovers lie to me,
Let my easy friends betray me.

Let them caress me with a tender word,
Let the wicked tongue be sharper than a razor, –
I’ve long been living ready for anything,
Mercilessly used to everything.

These heights chill my soul,
There is no warmth in the fire of the stars.
Those whom I loved, have renounced me,
For whom I’ve lived – forgotten me.

But still, unwanted and exiled,
I look with smile at the sunrise,
And on this earth, so close and dear,
I thank this life for everything.

 

ESENIN

A letter to mother

January 2, 2007

Are you still alive, my dear granny?

I am alive as well. Hello! Hello!

May there always be above you, honey,

The amazing stream of evening glow.

 

I”ve been told that hiding your disquiet,

Worrying  about me a lot,

You go out  to the roadside every night,

Wearing your shabby overcoat.

 

In the evening  darkness, very often,

You conceive the same old scene of blood:

Kind of in a tavern fight  some ruffian

Plunged a Finnish knife into my heart.

 

Now calm down, mom! And don”t be dreary!

It”s a painful fiction through and through.

I”m not so bad a drunkard, really,

As to die without seeing you.

 

I”m your tender son  as ever, dear,

And the only thing I dream of now

Is to leave this dismal boredom here

And return to our little house. And how!

 

I”ll return in spring without warning

When the garden blossoms, white as snow.

Please don”t wake me early in the morning,

As you did before, eight years ago.

 

Don”t disturb my dreams that now have flown,

Don”t  perturb my vain and futile strife

For it”s much too early that I”ve known

Heavy loss and weariness in life.

 

Please don”t teach me how to say my prayers!

There is no way back to what is gone.

You”re my only joy, support and praise

And my only flare shining on.

 

Please  forget about your pain and fear,

and don”t  worry  over me a lot

Don”t go out  to the roadside, dear,

Wearing your shabby overcoat.

 

Esenin

NJE VAJZE

December 28, 2006

Duke të puthur, pa të dashur
Në shpirt ai ty të plagoi
Buzëpërgjakur nga të kuqtë e tu,
si vrasës tinëz shkoi
 

Krenar që ty “të shtiu në dorë”
Gjith’ shokëve emrin tënd ua tha.
Pranë gotës së birrës për ty folën
në park, të dielave ata.
 

Dhe ti e vetme mbete, bosh
mbenë sytë e ty në net bilbilash
Si sheshi i shkretë, ku posa ndodhi
Një katastrofë automobilash.
 

Tani kur shkon Rrugës së Dibrës
Ata me sy të ndjekin pas
Pataj me bërryl i bien shokut
“E sheh filanen? E ka pas…”
 

Dhe ti ul kokën shpejton hapin
T’arrish tek shoqja sa më shpejt
Të përsërisësh fjalët standart:
“Ah, njëlloj janë të tërë djemtë”
 

Të dyja t’ulura pranë radios
Do ndizni heshtur një cigare
tek supi i saj, nën fjalë lajmesh
një çast dremitja do të t’marrë
 

Dhe do të të çojë tek një rrugë tjetër
M’e gjerë, m’e bukur dhe më e re
Atje në sfond fabrikash, njerëzit
Nga kembët s’do të të venë re.
 

Atje ku t’ecësh midis turmash
Në një grup djemsh, ndoshta midis
Dikush me brryl do t’i bjerë shokut:
“E sheh filanen?
Ishim miq…”

I. KADARE

http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?s=0950e54ede3893ac844339be70281162&threadid=2114&perpage=10&pagenumber=2

 

 

TI QAVE

December 28, 2006

Ti qave dhe më the me zë të ulët
Se unë të trajtoja si prostitutë.
Athere lotëve të tu s’ua vura veshin
Të desha, pa e ditur se të desha.
 

Veç një mëngjes të beftë kur u gdhiva
Pa ty dhe bota krejt e zbrazët m’u duk,
Athere kuptova ç’kisha humbur,
Ç’kisha fituar kuptova gjithashtu.

Më rrezëllinte si smerald mërzija,
Dhe lumturia ngrysej si një muzg me re…
Nuk dija kë të zgjidhja nga të dyja
Sepse secila m’e bukur se tjetra qè.
 

Se ish i tillë ky koleksion bizhush
Që dritë e terr lëshonte njëkohësisht,
Që njëqindfish etjen për jetën shtonte,
Por dhe që vdekjen ndillte njëqindfish.
 
ISMAIL KADARE

http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?s=0950e54ede3893ac844339be70281162&threadid=2114&perpage=10&pagenumber=2

I PERNDJEKURI I DASHURISE

December 28, 2006

Une jam i burgosuri yt
Rroj me prangat qe ti me ke vene
Po cudi as qelia s’me mbyt
Dhe s’me mbyt as dritarja e zeze
Kur ti prangat m’i hodhe ne mish
Une i putha duart e tua
Eshte rast i pashembullt ta dish
Qe xhelatin ta puth a ta dua
I perndjekuri yt erotik
I perndjekur te mbetet gjithmone
Erotim i mire a i lig
Hidhmi duart ne fyt, torturome
Ky burgim sa do zgjase s’e di
I perjetshem do kisha deshire
Vec ti eja me shih ne qeli
Te perndjekurit tend i vjen mire.

DRITERO AGOLLI

http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?s=0950e54ede3893ac844339be70281162&threadid=673&perpage=10&pagenumber=2

LAMTUMIRE

December 28, 2006

Miku im i shtrenjte, lamtumire!
Ty ketu ne shpirt te kam ta dish!
Fati po na ndan sot pa meshire
po diku do te shihemi serish.
 

Lamtumire, mik, pa fjale e lote!
Vetullat t’i ngrysesh s’ke perse:
Vdekja s’eshte e re ne kete bote
As te rrosh nuk eshte gje e re!

ESENIN

http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?s=0950e54ede3893ac844339be70281162&threadid=9703&perpage=10&pagenumber=1

 

 

PA TITULL

December 28, 2006

C’ke qe me ngerdheshesh? Doren pse ma tund?
Ty as neper mendje nuk te shkoj gjekund.

Kam nje mike tjeter, kaq, besoj e di
As ti hodha syte, as erdha tek ti.

Dola kendej pari, jo se s’rrija dot,
desha vec dritaren te shikoja kot. 

Don’t you  force a smile, girl,  tensely, like you do,

The one I’m in love with isn’t really you.

 

I suppose you know it, and you know it well,

I’m not here to see you but another girl.

I was passing by,  and,  well, I didn’t care.

 I saw you and  wanted  just to stop and stare.

 SERGEY ESENIN 1925

http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?s=0950e54ede3893ac844339be70281162&threadid=9703&perpage=10&pagenumber=1

PUTHME MOJ E DASHUR PUTHME

December 28, 2006

Puthmë, moj e dashur, puthmë,
Gjer ne dhembje , gjer ne gjak.
S’e duron dot ftohtësirën
Zemr’ e ndezur zjarr e flakë.

S’eshte kupa e përmbysur,
Mes gazmorëve, për ne.
Ti nje gje kupto, moj mike:
Veç nje herë jeton mbi dhe!

Shih, në mes të erresirës,
Hënën që shkëlqim vërshon;
Sikur t’ish një korb i verdhe,
Përmbi tokë fluturon.
Puthmë de! Se kalbësia
Këngën time ma kendoi;
Ka te ngjarë, qielli sipër
Fundin tim parashikoi.
Eh, moj forcë që s’venitesh!
Do të vdes kjo s’ka dyshim!
Vetem dua t’i puth mikes
Buzët gjer në fundin tim!

Që pa turp edhe pa ndrojtje,
Ëmbëlsisht kur t’ëndërroj,
Tok me shushurima vishnjesh,
“Jam e jotja,- te jehojë.”

 SERGEY ESENIN

http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?s=0950e54ede3893ac844339be70281162&threadid=9703&perpage=10&pagenumber=2